Sprawdź jaką masz skórę / włosy


Cera normalna - Występuje najczęściej u osób w wieku około 20 lat lub poniżej. Charakteryzuje się beżoworóżowym odcieniem, jest gładka, umiarkowanie matowa, bez zaskórników, jędrna, odpowiednio natłuszczona i nawilżona. Im bliżej lat dwudziestu, tym pojawia się większa skłonność do przechodzenia cery normalnej w suchą. Proces ten może być znacznie zwolniony przy właściwej pielęgnacji, diecie i trybie życia. Sięganie po właściwe preparaty we wczesnej młodości procentuje w latach późniejszych.

Cera sucha - O skłonności do tego rodzaju cery decyduje w dużej mierze indywidualny układ hormonalny i genetyczny. Ma ona kolor różowożółtawy. Przez cienki naskórek prześwitują rozszerzone naczynia włosowate. Jest sucha, cienka, delikatna, o małych porach. Jest to skóra wrażliwa. Gdy używamy normalne mydło występuje uczucie ściągania, cera ma skłonności do łuszczenia się i łatwo tworzą się na niej zmarszczki. Reaguje napięciem naskórka na zimno i wiatr. Podczas nieprawidłowej lub niestarannej pielęgnacji zmarszczki mimiczne szybko przemieniają się w stałe tak więc już od wczesnej młodości potrzebuje głębokiego nawilżania i odżywiania. Nie należy używać ciężkich i tłustych kremów, do których skóra szybko się przyzwyczaja i traci zdolność do nawilżania i wydzielania tłuszczu.

Cera tłusta - Występuje najczęściej w środkowych częściach twarzy: broda, nos, czoło, a także w środkowych partiach dekoltu i pleców. Ma barwę szarożółtawą i ziemistą. Widoczne są na niej rozszerzone gruczoły i zaskórniki. Jest ona stosunkowo odporna na czynniki chemiczne i środki higieniczne, jednak dużo silniej działają na nią czynniki wewnętrzne, jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcie nerwowe, zaburzenia układu trawienia. Skóra jest gruba i świecąca z powodu nadmiernego wydzielania łoju. Na tłustej cerze pojawiają się później zmarszczki. Na podłożu takiej cery może pojawić się trądzik.

Trądzik jest największym problemem dermatologicznym młodzieży. W okresie dojrzewania pH naskórka, które do tej pory było kwaśne, stopniowo staje się zasadowe. Zwiększa się wydzielanie łoju, który zatyka pory. Obumarłe warstwy naskórka łączą się z łojem, tworząc wągry. Blokują ujścia kanałów łojowych i są idealną pożywka dla bakterii, które wywołują stany zapalne skóry.
Cera mieszana

Cera mieszana - Zawiera w sobie elementy cery suchej i tłustej. Czoło, nos i broda są tłuste policzki natomiast są suche. Przy tej cerze występują jednocześnie skłonności do łojotoku oraz nadwrażliwa reakcja na wodę i mydło. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest pracochłonna i trudna, ponieważ należ z nią postępować jak z dwoma rodzajami skóry. Kosmetyki w tym przypadku powinny być używane z dużą ostrożnością.
 
Cera dojrzała - Zwykle starzeje się odpowiednio do wieku. Można jednak zwolnić, a nawet odwrócić ten proces, oczywiście w ograniczony sposób. Przedwczesne starzenie ma zazwyczaj określoną przyczynę, jak np. choroba, ogólne zaniedbanie, stres czy nadużywanie słońca. Może ono się zacząć już po 30 roku życia. Małe zmarszczki mimiczne utrwalają się, skóra staje się sucha, cienka i traci jędrność w związku z zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej. Pielęgnując cerę dojrzałą koniecznie stosujmy mleczko do demakijażu oraz tonik. Używaj również kremów odżywczo - regenerujących na twarz. Koniecznie unikaj stresu oraz korzystania z kąpieli słonecznych i solarium. W okresie letnim pamiętaj o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi, używaj w tym celu kremów z filtrami.

Cera ze zmianami naczynkowymi - Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego. Na skórze dochodzi do pojawienia się rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając trwałe ślady tzw. pajączki. Osoba posiadająca cerę naczynkową nie powinna myć twarzy wodą z mydłem gdyż podrażni to cerę i wystąpi wówczas na skórze rumień, swędzenie i pieczenie. Zakazane jest także korzystanie z kąpieli słonecznych, częste zmiany temperatury, spożywanie gorących posiłków a także stosowanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz ostrych przypraw. Pielęgnując cerę naczynkową stosujmy mleczka i toniki przeznaczone do cery naczynkowej lub wrażliwej. Aplikuj kremy pielęgnacyjne na dzień i na noc w składzie których znajdą się preparaty wzmacniające naczynka krwionośne( witamina C,ruta,arnika,hamamelis,kasztanowiec). W okresie letnim stosuj kremy i kosmetyki kolorowe z blokerami słonecznymi, a zimą chroniące przed mrozem i wiatrem. Zaleca się również picie wyciągu ziołowego z ruty.

Cera wrażliwa - Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po umyciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Ogromny wpływ na cerę wrażliwą ma nadmierna ilość promieni słonecznych, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stres. Negatywnie na cerę wpływają również toksyny, kurz oraz sztuczne włókna, nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Przy pielęgnacji należy unikać środków silnie pieniących się, zaleca się stosowanie kosmetyków pozbawionych konserwantów oraz sztucznych barwników. Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane i koniecznie z użyciem kremów z filtrami słonecznymi.
 

 
Włosy :
 
Włosy normalne -  są najlepszym rodzajem włosów, wymagają najmniej czasu na pielęgnacją spośród wszystkich rodzajów włosów. Charakteryzują się sprężystością, mają połysk, nie przetłuszczają się. Są niekłopotliwe i aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagają mycia 2-3 razy na tydzień oraz stosowania odżywki która nada włosom połysk oraz w przypadku długich włosów ułatwi ich rozczesywanie. Ten typ włosów występuje jednak bardzo rzadko.

Włosy suche  - charakteryzują się tym, że są sztywne i szorstkie, są łamliwe, mają bardzo często rozdwojone końcówki oraz się łatwo elektryzują. Te właściwości najczęściej spowodowane są przez czynniki zewnętrzne jakie na nie oddziaływują. Są to: promienie słoneczne, chlorowana woda, wysoka oraz bardzo niska temperatura, morska woda, suszenie suszarką i nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie. W wyniku oddziaływania tych czynników włosy zawierają mniej wody w sobie niż powinny (norma to około 10%). Do pięlęgnacji włosów suchych należy stosować szampon do włosów sychych oraz specjalne odżywki. Należy unikać stosowania suszarki w przypadku włosów suchych.

Włosy przetłuszczające  - się są spowodowane przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych, skóra głowy produkuje zbyt dużo sebum. W rezultacie włosy szybko tracą blask, świeżość i puszystość. Włosy zlepiają się w tłuste, połyskujące pasma. Włosy przetłuszczające się muszą być codziennie myte żeby zmyć wytworzony nadmiar tłuszczu. Powinno się stosować szampony dla włosów przetłuszczających się. Zalecane są szampony które zawierają wyciągi z ziół takich jak rumiank, chmiel oraz aloesu.

Włosy mieszane -  to takie, które zawierają cechy charakteryzujące włosy suche i włosy przetłuszczające. Nasady takich włosów przetłuszczają się u nasady natomiast na końcach są łamliwe i suche. Do pielęgnacji takich włosów powinno stosować się delikatne szampony co 1-2 dni. U nasady włosów powinno się stosować odżywki dla włosów przetłuszczających się a rozdwojone końcówki najlepiej jest je przycinać. Nie zaleca się natomiast stosowania odżywek bez spłukiwania ani balsamów.
 

 

Tagi

brak
 
 

Alva, Green People, Born to Bio, Essential Care, Masmi, Planete Bleue, Absolute Organic, Organix Cosmetix, Speick, Aubrey

Ładuję...